
Montowanie systemów alarmowych może wcale nie być tak proste jak się wydaje. Ponadto, ekipa, która takim montażem się zajmuje, powinna być w tej kwestii w pełni wykwalifikowana. Dobra firma instalatorska wyróżnia się nie tylko zdobytymi kwalifikacjami uprawniającymi do zawodu, ale również profesjonalizmem i rzetelnym podejściem do swoich zleceń. Jak zatem wygląda praca takiego instalatora i jakie powinien mieć kwalifikacje, aby w ogóle podejść do wykonywania instalacji?
Czym dokładnie zajmuje się instalator systemów alarmowych?
Osoba zajmująca się instalacją systemów alarmowych opiera swoją pracę o opracowywanie projektów dokumentacji instalacji alarmowej, wykonaniem takiej instalacji na zleconym przez klienta obiekcie oraz uzbrojeniem samego systemu. Podstawą udanej współpracy z klientem jest wykonanie kompletnego i sprawnego systemu alarmowego, który oparty został o pełną dokumentację projektową i wszelkie uzgodnienia ze zleceniodawcą.
Zadaniem instalatora jest również wyznaczenie tras przewodów, ułożenie przewodów i kabli, instalacja urządzenia i elementów wykonawczych, podłączenie zasilania do urządzeń oraz przewodów do systemów alarmowych. Kiedy cała instalacja jest już prawidłowo podłączona, specjalista zajmuje się programowaniem, pierwszym uruchomieniem i przeprowadzeniem testu działania systemu alarmowego. Wówczas upewnia się on czy każdy element instalacji alarmowej działa prawidłowo i właściwie reaguje. Jeśli wszystko pójdzie dobrze, system alarmowy jest gotowy do zdania klientowi.
Główny instalator odpowiada również za całą swoją ekipę monterów, czyli m.in. nadzoruje ich prace instalacyjne. Kiedy cały proces instalacji i testowania został już przeprowadzony, wówczas instalator zapoznaje nowego użytkownika z całym działaniem systemu alarmowego oraz jego prawidłową obsługą. Można wtedy uznać usługę za zakończoną.
Taki instalator, poza samą firmą zajmującą się zabezpieczeniami, może zostać również zatrudniony w firmach ochroniarskich, które zajmują się profesjonalnym montażem systemów alarmowych oraz w firmach, które takie systemy konserwują. Ponadto, instalator może pracować także w charakterze przedstawiciela handlowego dla firm, które produkują różnego rodzaju sprzęt alarmowy.
Jakie kwalifikacje powinien posiadać instalator systemów alarmowych?
Zaczynając od podstaw, aby móc wykonywać zawód w formie instalatora systemów alarmowych, wymaga się wykształcenia średniego technicznego na kierunkach elektrycznych, mechanicznych, elektronicznych, telekomunikacyjnych, mechatronicznych, czy też automatycznych. Przy rekrutacji bierze się pod uwagę umiejętności takie jak czytanie ze zrozumieniem dokumentacji techniczno-ruchowej urządzeń lub też posiadanie licencji pracownika zabezpieczenia technicznego II stopnia.
Biorąc pod uwagę panujące obecnie przepisy dot. zawodu, aby mieć prawo do wykonywania instalacji alarmowych, spełnione muszą zostać jednocześnie dwa warunki:
- Firma instalatorska musi posiadać koncesję Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, która obejmuje usługi instalowania i naprawę systemów alarmowych.
- Pracownicy firmy, którzy zajmują się lub pomagają przy wykonywaniu instalacji, zobligowani są do posiadania legitymacji Kwalifikowanego Pracownika Zabezpieczenia Technicznego, które wydawane są przez pracodawcę na podstawie wpisu na listę kwalifikowanych pracowników. Owa lista prowadzona jest przez Komendę Wojewódzką Policji. Jednakże, legitymacje te zostały zniesione w 2014 roku i zastąpione zostały przez dotychczasowe Licencje Pracownika Zabezpieczenia Technicznego, które wydawane są przez Komendanta Wojewódzkiego Policji.
Jeśli firma i jej pracownicy nie posiadają takich dokumentów, wówczas wykonywania usług instalacji i naprawy systemów alarmowych stanowi naruszenie prawa. Jest to także ryzyko dla samych klientów, ponieważ w razie awarii lub zdarzeń niepożądanych firmy ubezpieczeniowe mogą nie uznać systemu alarmowego, jeżeli został zainstalowany bez w/w warunków. Systemy alarmowe w mieście Kraków to nasza specjalność, więc możesz być pewien, że z nami cały proces przebiegnie profesjonalnie i przepisowo.